Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spadnie deszcz meteorów nad Polską! Zapowiada się wspaniałe widowisko, to was zachwyci!

Alina Gierak
Alina Gierak
W maju można obserwować na niebie fantastyczne zjawisko. Nie potrzeba do tego żadnych specjalnych przyrządów, wystarczy wyjść na balkon, aby podziwiać spadające gwiazdy z roju Camelopardalidów. Kulminacja przewidziana jest na noc z wtorku na środę (23 na 24 maja 2023 roku). Wprawdzie obserwację mogą utrudnić przewidywane opady deszczu, jednak jest szansa na podziwianie niecodziennego zjawiska, bowiem pod koniec dnia ma się wypogodzić.
od 16 lat

Spis treści

Co to jest noc spadających gwiazd?

Noc spadających gwiazd to moment, w którym wiele meteorytów w krótkich odstępach czasu przemieszcza się w nocy po niebie.

Co to jest meteor?

Meteor to ślad, jaki zostawia ciało niebieskie, poruszające się w atmosferze ziemskiej. Ślad powstaje na skutek pary uwalnianej z powierzchni ciała niebieskiego, a także zjonizowanych i nagrzanych gazów atmosfery, które są na trasie przelotu.
Nie mylcie meteoru z meteorytem. Meteoryty to obiekty, które spadają na ziemię.

Noc spadających gwiazd - rój Camelopardalidów

W maju przypada aktywność meteorów z roju Camelopardalidów. Łacińska nazwa Camelopardalis odnosi się do gwiazdozbioru Żyrafy.

Camelopardalidy to rój meteorów utworzony przez kometę 209P/LINEAR. Została ona odkryta w lutym 2004 roku przez automatyczny przegląd nieba o nazwie Lincoln Near-Earth Asteroid Research (LINEAR).

Orbita komety przechodzi blisko orbity Ziemi, przez co obiekt stał się źródłem nowego roju

meteorów

o nazwie Camelopardalidy. Rój największą aktywność ma mieć 24 maja, ale spadające gwiazdy można będzie podziwiać do końca tego miesiąca.

Aktywność tych bardzo jasnych i powolnych meteorów powinna wynosić między 100 a 400 zjawisk na godzinę.
To jedne z wolniejszych meteorów, co ułatwia ich identyfikację. Prędkość roju wynosi jedynie 18 km/s. Dla porównania: Perseidy są niemal trzy razy szybsze i pędzą z prędkością 59 km/s.

Gdzie najlepiej obserwować spadające gwiazdy?

Rój Camelopardalidów można obserwować gołym okiem. Jak to zrobić?

  • Najlepiej gwiazdy będzie widać na płaskim terenie, z dala od świateł miejskich. Może to być łąka w parku. Ostatecznie balkon.
  • Przy bezchmurnej pogodzie spadające gwiazdy powinny być widoczne na całym niebie. Najbardziej intensywnie w nocy z 23 na 24 maja.
  • Obserwacje najlepiej prowadzić nad ranem, około godz. 2- 3. Można uzbroić się w lornetkę.
  • Szukajcie gwiazdozbioru Żyrafy, który znajduje się po prawej stronie od Wielkiego Wozu, tuż obok Małej Niedźwiedzicy.

Najlepsze miejsce do obserwacji na Dolnym Śląsku

Na Dolnym Śląsku dobrym miejscem na obserwacje będzie Izerski Park Ciemnego Nieba. To miejsce, które w nocy nie jest zanieczyszczone sztucznym światłem. Góry Izerskie są bowiem słabo zaludnione, a w doliny górskich rzek, osłonięte górami, dociera niewielka ilość światła z pobliskich miejscowości. Tu jest naprawdę ciemno! Widoczność gwiazd jest 40 razy większa, niż w miastach.

Izerski Park Ciemnego Nieba utworzono przy współpracy organizacji z Polski i Republiki Czeskiej, a inicjatorem projektu jest Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego.

Zobacz, jak tu dojechać

Jakie jeszcze roje meteorów można podziwiać wkrótce?

  • Do 28 maja
    Eta Akwarydy: maksimum pojawi się 6 maja. Rój ten występuje w gwiazdozbiorze Wodnika, a jego obiektem macierzystym jest kometa Halleya.
  • 2 lipca - 19 sierpnia
    Rój Meteorów Południowe delta Akwarydy, których maksimum przypadnie na 28 lipca. Południowe delta Akwarydy również należą do gwiazdozbioru Wodnika.
  • 17 lipca - 24 sierpnia
    Rój Perseidów: maksimum 12 i 13 sierpnia. Rój Perseidów należy do gwiazdozbioru Perseusza i jest jednym z najlepiej widocznych deszczy meteorów
  • 6-10 października
    Rój Drakonidów: maksimum przypadnie na 8 i 9 października. Drakonidy należą do gwiazdozbioru Smoka, a ich cechą charakterystyczną jest dość niska prędkość w atmosferze - spadają z prędkością jedynie 20 km/h.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Spadnie deszcz meteorów nad Polską! Zapowiada się wspaniałe widowisko, to was zachwyci! - Gazeta Wrocławska

Wróć na gryfowslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto