Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otrute orły bieliki na Dolnym Śląsku! "Straciliśmy nie tylko parę ptaków, ale i młode". Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu bada sprawę

OPRAC.:
Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
– Najprawdopodobniej ktoś, by pozbyć się lisów wyłożył mięso z trutką, lis je zjadł, a padliną lisa pożywiły się bieliki. Trucizna była tak silna, że ptaki znaleziono obok zwierzęcia, nie zdążyły odlecieć – przekazała Małgorzata Moczulska, rzecznik prasowa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
– Najprawdopodobniej ktoś, by pozbyć się lisów wyłożył mięso z trutką, lis je zjadł, a padliną lisa pożywiły się bieliki. Trucizna była tak silna, że ptaki znaleziono obok zwierzęcia, nie zdążyły odlecieć – przekazała Małgorzata Moczulska, rzecznik prasowa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Tomasz Lewandowski UPWr
Do Kliniki Katedry Epizootiologii Ptaków i Zwierząt Egzotycznych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UPWr trafiła para martwych orłów bielików. Dwa dorosłe osobniki zostały znalezione w Nadleśnictwie Żmigród. Nie ma wątpliwości, że zostały otrute, a sprawcą jest człowiek.

Zatrute orły bieliki w Nadleśnictwie Żmigród. Zrobił to człowiek

Dwa dorosłe orły bieliki w wieku 6-7 lat zostały znalezione w Nadleśnictwie Żmigród.

– Najprawdopodobniej ktoś, by pozbyć się lisów wyłożył mięso z trutką, lis je zjadł, a padliną lisa pożywiły się bieliki. Trucizna była tak silna, że ptaki znaleziono obok zwierzęcia, nie zdążyły nawet odlecieć – przekazała Małgorzata Moczulska, rzecznik prasowa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Uwaga! Widok nie dla wrażliwych osób!

Orły zazwyczaj nie interesują się szczątkami zwierząt. To drapieżne ptaki, których pokarmem są ryby, a czasem inne ptaki. Jak tłumaczy dr Tomasz Piasecki z Katedry Epizootiologii Ptaków i Zwierząt Egzotycznych, długi okres zimowy zmusza jednak te zwierzęta do żywienia się padliną.

– Wykonaliśmy sekcję zwłok bielików i mamy pewność, że zostały otrute silną toksyczną substancją. Jaką konkretnie będziemy wiedzieć za dwa tygodnie – dodał dr Piasecki.

Doktor podkreśla, że najprawdopodobniej straciliśmy nie tylko tę parę ptaków, ale również młode, które pozostały w gnieździe. Badania jednoznacznie wykazały bowiem, że samica była już po złożeniu jaj.

To nie pierwszy przypadek, że chroniony ptak zatruł się zjadając mięso padłego, wcześniej otrutego lisa.

Orzeł bielik jest gatunkiem prawnie chronionym

Populacja orła bielika jest Polsce coraz liczniejsza dzięki wysiłkom leśników i ekologów. Jeszcze w latach 50. XX wieku gniazdowało 49 do 56 par, natomiast na przełomie lat 60. i 70. było już około 100 par. Obecnie liczebność bielika w naszym kraju szacuje się na około 1000-1400 par. Szczególnej ochronie podlega gniazdo w promieniu którego tworzone strefy ochronne.

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gryfowslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto