Kongres Firm Rodzinnych „Znaleźć energię” już w czerwcu we Wrocławiu!

Materiał informacyjny
Pandemia, wojna w Ukrainie, kryzys energetyczny i inflacja, to splot uwarunkowań, które dostarczają przedsiębiorcom stałych i wymagających wyzwań. Żeby taki wysiłek nie był w dłuższej perspektywie osłabiający, trzeba mieć energię do działania. Pomoże w tym już 6 czerwca wrocławski Kongres Firm Rodzinnych, którego tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Znaleźć energię”.

Udział w VI Kongresie Firm Rodzinnych „Znaleźć energię” jest bezpłatny, wydarzenie kierowane jest do przedstawicieli i kadry zarządzającej firm rodzinnych i właścicielskich. Odbędzie się 6 czerwca br. we Wrocławskim Centrum Kongresowym w kompleksie Hali Stulecia we Wrocławiu. Rejestracja uczestników prowadzona jest przez stronę www.kfr.com.pl.

Wydarzenie organizowane jest przez środowisko akademickie i biznesowe przy wsparciu instytucji samorządowych. Ma za zadanie dostarczać osobom prowadzącym własne firmy wiedzę oraz prezentować możliwości, które pomogą w prowadzeniu biznesu. W dłuższej perspektywie poprzez wzmocnienie tych firm, przyczyni się do wzmocnienia lokalnej i krajowej gospodarki. To także okazja do integracji przedsiębiorców, wymiany doświadczeń i dzielenia się najlepszymi praktykami.

Wedle różnych szacunków w Polsce działa między 800 tys. a 1,5 mln przedsiębiorstw rodzinnych. Są obecne we wszystkich branżach, wytwarzają i produkują, zapewniają usługi. W tym gronie są zarówno firmy duże i małe, o zasięgu międzynarodowym, krajowym jak i wyłącznie regionalnym. Nazwy i wyroby wielu z nich są bardzo popularne, inne działają w wąskim sektorze lub na małym rynku. Co je łączy? We wszystkie uderzył wyjątkowo niefortunny splot zdarzeń w kraju i na świecie.

- Ostatnie lata dla wielu przedsiębiorców są wyczerpujące, a szczególnie przekładają się na firmy rodzinne i właścicielskie. Dzieje się tak, ponieważ te nie funkcjonują pod parasolem państwa czy wielkich korporacji, stoją za nimi ludzie, którzy czują ciężar wyzwań bezpośrednio na swoich barkach. Ciąg zdarzeń jakiego doświadczają - pandemia, wojna w Ukrainie, kryzys energetyczny i inflacja, może powodować nie tylko strach przed przyszłością, ale również zniechęcenie i unikanie nowych wyzwań. Dotychczasowa aktywność może ustąpić hibernacji, z której wyjście będzie długim i kosztowym procesem. Polscy przedsiębiorcy i nasza gospodarka nie mogą sobie na to pozwolić. Potrzebne jest wsparcie dla tych ludzi i ich firm, chcemy go udzielić, stąd idea Kongresu i jego tegoroczna myśl przewodnia: „Znaleźć energię” – zapowiada dr hab. Krzysztof Safin, prof. UWSB Merito, dyrektor Centrum Biznesu Rodzinnego przy Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu, twórca Kongresu Firm Rodzinnych.

Program wydarzenia

Energia, do poszukiwania której zachęcają organizatorzy Kongresu, rozumiana jest jako motywacja do działania i szukania możliwości w obliczu zmian, ale też jako potrzeba poszukiwania nowych rozwiązań i technologii dla pozyskania oraz efektywnego wykorzystania energii zasilającej. Zagadnienie to zostanie poruszone na panelu dyskusyjnym pt. „Energia przyszłości”, w którym głos zabiorą przedstawiciele firm, dostawców energii oraz instytucji finansujących.

Podczas Kongresu wybrzmi też temat przekazania zarządzania firmą rodzinną przez pokolenie rodziców czy dziadków w ręce następców. W panelu dyskusyjnym pt. „Sukcesja z perspektywy pokoleń” omówione zostaną historie zderzenia oczekiwań z realiami przeprowadzania sukcesji, głos oddany zostanie uczestnikom tych procesów, a w dyskusji goście zmierzą się z odpowiedzią na pytania – czym jest udana sukcesja, ile w niej miejsca na tradycję a ile na innowację?

Skonfrontowana zostanie nie tylko wizja młodych względem starszych pokoleń, ale też działalność mniejszych firm względem dużych w dyskusji pt. „Kierunki rozwoju współczesnych przedsiębiorstw”. Nierzadko rozwiązania biznesowe oparte na cechach małych firm sprawdzają się w działaniu tych dużych, a rozwiązania gigantów mogą być inspiracją dla małych. Aby to zobrazować przedstawione zostaną przypadki sytuacji, z którymi w podobnych warunkach radzą sobie duzi i mali przedsiębiorcy. Będą też konkretne przykłady, swoje doświadczenia zaprezentują firmy rodzinne oraz instytucje wspierające przedsiębiorstwa w rozwiązywaniu problemów i pokonywaniu barier rozwojowych.

Jak co roku Kongres rozpocznie się sesją pt. „Trendy i inspiracje” stanowiącą podsumowanie niedawnych trendów oraz analizę obecnych i pojawiających się sygnałów o nowych, które warto mieć na uwadze. Organizatorzy zapowiadają również dodatkową dyskusję, poświęconą kreowaniu takich warunków funkcjonowania dla przedsiębiorstw rodzinnych, aby zapewnić im trwałość i stabilność działania.

- Jak pokazuje historia firmy rodzinne mogą funkcjonować nawet setki lat, o ile nic przerwie ich ciągłości. Biznes rodzinny jest z natury odporny na zakłócenia i bariery rozwojowe. Przedsiębiorcy wiążący swoje życie i los rodziny z firmą, są niezwykle zdeterminowani w obliczu kryzysów i zagrożeń. Zapewnienie im optymalnych warunków do prowadzenia działalności, to inwestycja w region, w kraj, gospodarkę i społeczeństwo, to wyzwanie dla wszystkich. Rozwój tych przedsiębiorstw zapewnia pozytywny wpływ na otoczenie - na rynek pracy, inwestycje i rozwijanie lokalnego potencjału. Z kolei ich niepowodzenia niszczą kapitał gospodarczy, jakim jest fachowa wiedza, nawiązane kontakty i inne wartości niematerialne. Firmy rodzinne są ostają tradycji, zapewniają międzypokoleniowy transfer wiedzy o rzemiośle, branży czy samej przedsiębiorczości. A przedsiębiorczych ludzi, z otwartymi głowami i pomysłami, prowadzących silne firmy, w Polsce bardzo potrzebujemy. Dlatego postaramy się poszukać odpowiedzi na pytania, jakie warunki im zapewnić, aby mogły się rozwijać i aby mogły powstawać kolejne firmy rodzinne, bo tego potencjału chcemy w społeczeństwie szukać i do przedsiębiorczości zachęcać – mówi dr hab. Krzysztof Safin, prof. UWSB Merito, twórca Kongresu.

Program wydarzenia dostępny jest na stronie Kongresu pod adresem: www.kfr.com.pl.

Udział jest bezpłatny, jednak liczba miejsc ograniczona, aby się zapisać trzeba wypełnić formularz rejestracyjny przez stronę internetową.

Organizatorem Kongresu Firm Rodzinnych „Znaleźć energię” jest Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu (wcześniej Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu) i działające przy uczelni Centrum Biznesu Rodzinnego. Głównym partnerem merytorycznym wydarzenia jest Grant Thornton Frąckowiak Prosta Spółka Akcyjna, sponsorem strategicznym PKO Bank Polski S.A.

Kongres objęty jest patronatem honorowym Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kongres Firm Rodzinnych „Znaleźć energię” już w czerwcu we Wrocławiu! - Wrocław Nasze Miasto

Wróć na gryfowslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto