Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec z automatami do gier? Izba celna prowadzi działania

Tomasz Jurak
Kto działa na granicy prawa? Urząd Celny czy właściciel?

18 grudnia 2015 r. wygaśnie ostatnie zezwolenie pozwalające na korzystanie z „jednorękich bandytów” poza kasynami gry. To znaczy, że automaty te powinny zniknąć z barów, sklepów czy stacji benzynowych. W jednym z punktów w centrum Lubania, w którym można było grać na tych urządzeniach, kontrolę prowadzili funkcjonariusze izby celnej.

- Zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym automaty, które działają poza kasynami i salonami gier mają zniknąć do końca roku. To założenia ostatnich zmian w prawie. - tłumaczy Rzecznik Prasowy Izby Celnej we Wrocławiu Arkadiusz Barędziak. - Działania celników, takie jak w Lubaniu, trwają w całym kraju. Skala zjawiska jest bardzo duża. To są tysiące automatów, które są zajmowane przez celników. Magazyny izby celnej zapełnione są tego typu urządzeniami. - dodaje.
Mimo to automaty zapewne nie znikną w zupełności, bo walka z nimi jest trudna. Nie ukrywają tego sami funkcjonariusze.
- Na całym Dolnym Śląsku, nie tylko w Lubaniu, automatów jest bardzo dużo. Zdarzają się miejsca, gdzie zarekwirowane automaty, tego samego dnia zastępowane są kolejnymi. Wtedy całą procedurę trzeba zaczynać od nowa. - tłumaczy Arkadiusz Barędziak. - Determinacja właścicieli jest duża – czasami automaty są przykręcane śrubami, wykonywane tak, aby nie można ich było usunąć. - dodaje.

Rzecznik prasowy IC stwierdził, że właściciele maszyn i lokali działają na granicy prawa. Od każdego automatu można zapłacić karę nawet 12 tysięcy złotych. Z kolei właściciele maszyn hazardowych twierdzą, że to celnicy działają na granicy prawa i popierają to prawomocnymi wyrokami sądów, które zapadły w podobnych sprawach.

- Każdy daje wiarę temu co mówią w telewizji i piszą w internecie, że to jest nielegalne, a może jest nielegalna działalność urzędu celnego? Oni przegrywają wszystkie sprawy w sądach, zabierane maszyny są później zwracane - mówi Elżbieta Purta, właścicielka lubańskiego salonu, który był kontrolowany.

- Sądy uchylają postanowienia prokuratorskie o zatrzymaniu automatów. 27 listopada ubiegłego roku Sąd Najwyższy wydał wyrok, w którym stwierdził, że ustawa hazardowa nie może być stosowana. To jest przecież działanie na niekorzyść przedsiębiorców, ludzie z tego żyją, płacą podatki - dodaje pani Elżbieta.
Tego typu lokale, działające legalnie czy nie, bardzo często są miejscem gdzie dochodzi do patologi i tragicznych zdarzeń.Hazard przede wszystkim szybko i skutecznie uzależnia. Przypomnijmy również, że kilka miesięcy temu w jednym z takich salonów sprawca podpalił dwóch młodych mężczyzn, którzy zginęli w tragiczny sposób.
Automaty do gier mają w społeczeństwie wielu przeciwników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto